Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Co je příčinou bolesti ramene?

causing-shoulder-pain-banner

Vysvětlení funkce ramene

healthy shoulder

Vaše rameno je kloubem skládajícím se kulaté části a jamky. Kulatá část sestává ze zaoblené hlavice horní pažní kosti (humeru) a jamka je tvořena prohloubeninou (glenoidem) v ramenní lopatce. Humerální hlavice (kulatá část) zapadá do glenoidu (jamky) a tím vytváří kloub, který vám umožňuje pohybovat ramenem. Tento kloub je obklopen a vystlán chrupavkou, svaly a vazy, které poskytují podporu a stabilitu a usnadňují vám pohyb.

Díky ramennímu kloubu můžete otáčet paží ve všech směrech. Váš rozsah pohybu závisí na správné artikulaci humerální hlavice po jamce.

Ve zdravém ramenním kloubu sou povrchy těchto kostí v místech, kde se kulatá část tře o jamku, velmi a hladké a pokryté tuhou ochrannou tkání zvanou chrupavka. Artritida způsobuje poškození povrchů kostí a chrupavky. Tyto poškozené povrchy nakonec při vzájemném tření začnou působit bolest.

Jak asi očekáváte, existuje mnoho různých příčin bolesti ramene, včetně poranění, infekce a artritidy.

Osteoartritida (OA)

Osteoarthritis shoulder pain

Nejběžnější příčinou bolesti ramene je osteoartritida, degenerativní onemocnění kloubu způsobující rozklad chrupavky v kloubech. Když dojde k poškození nebo opotřebení chrupavkové vrstvy — která má vystýlat klouby a chránit povrch kostí — začnou se kosti třít jedna o druhou, což způsobuje bolestCítíte ji, když zvedáte nákup, natahujete se pro něco nebo jen zvedáte ruce, abyste se učesali nebo si vyčistili zuby. Může vás budit ze spánku.

Faktory vedoucí k rozvoji a progresi OA zahrnují věk, obezitu, poranění kloubů a rodinou historii artritidy (genetika). Ačkoli není možné OA vyléčit, včasná diagnóza a léčba jsou velmi důležité pro její zpomalení nebo prevenci poškození kloubů.

Revmatoidní artritida

Při revmatoidní artritidě dochází k zánětu synovie (pokryvu kloubu). Tento zánět způsobuje uvolňování chemikálií, které zahušťují synovii a poškozují chrupavku a kost postiženého kloubu. Zánět synovie způsobuje bolest a otok.

Artropatie rotátorové manžety

Rotátorová manžeta je skupina svalů a vazů, které drží rameno pohromadě a dávají vám sílu a stabilitu. Artropatie rotátorové manžety je kombinací dvou typů poškození – nejen že se zhoršil stav chrupavky, ale došlo také k závažném opotřebení nebo natržení vazu rotátorové manžety, který spojuje sval s kostí. To způsobuje bolest a může velmi výrazně omezit rozsah pohybu ramene, až bude téměř nemožné provádět mnoho prací vyžadujících pohyb ramene.

Dobrá zpráva o artritidě ramene je, že se dá léčit. Artritida je onemocnění, které se obvykle v průběhu let zhoršuje, takže je běžné, že léčba zahrnuje více různých přístupů a v čase se mění. U některých pacientů pomáhá při zmírnění bolesti neoperativní léčba, jako je změna životního stylu, léky a fyzioterapie. U jiných může být jediným dlouhodobým řešením operativní náhrada ramenního kloubu. Společně s lékařem se můžete rozhodnout, která léčba je pro vás nejlepší.