Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Jak poznám, kdy potřebuji chirurgický zákrok spočívající v kolenní náhradě?

need-replacement-surgery-banner

Kdy si mám s lékařem promluvit o operativní náhradě kolene?

To je otázka, na kterou byste měli odpovědět společně s vaším ortopedem. Pokud je ale bolest tak velká, že vám brání vykonávat činnosti, které chcete nebo potřebujete dělat, možná nastal ten pravý čas.

Náhrada kolene může být vhodnou možností tehdy, kdy neoperační zásahy jako jsou léky a fyzická terapie, ani používání hůlky či jiné pomůcky k chůzi, již nepomáhají ulevit od bolesti. K dalším možným příznakům patří bolest v kloubu následovaná obdobími relativní úlevy; bolest po větším zatížení; ztráta mobility; ztuhlost kloubu po období nečinnosti nebo odpočinku; nebo bolest, která se zhoršuje při špatném počasí.

Váš obvodní lékař vám může odeslat k ortopedovi, který pomůže stanovit kdy/zda je správný čas pro operaci kolene a který typ zákroku je pro vás nejvhodnější. Váš lékař se může rozhodnout, že pro vás operativní náhrada kolene není vhodná, pokud trpíte infekcí, nemáte dostatek kosti nebo kost není dost silná, aby nesla umělé koleno. 

Lékaři se obvykle snaží odkládat celkovou náhradu kolene co nejdéle a upřednostňují méně invazivní zákroky. Pokud však trpíte pokročilým onemocněním kloubů, může pro vás náhrada kolene představovat šanci na úlevu od bolesti a návrat k normálním činnostem.

Jak běžné jsou kolenní náhrady?

Náhrada kolene je rutinním zákrokem, který každý rok podstupuje více než 600 000 pacientů na celém světě. U více než 90 % osob, které podstoupily celkovou náhradu kolene, došlo ke zmírnění bolesti a zlepšení funkce kolene.1

Jak se dozvím diagnózu?

Aby mohl ortoped diagnostikovat vaše onemocnění, provede důkladné vyšetření kolene, zhodnocení RTG snímků a tělesná vyšetření. Požádá vás, abyste popsali bolest, kterou cítíte, zda vás bolí i jiný kloub a zda jste v minulosti prodělali úraz, který by mohl mít vliv na současný stav kolene. Může být užitečné zaznamenávat si bolest kolene a záznamy předložit lékaři. Poté bude proveden test síly a rozsahu pohybu kolene pomocí série aktivit, které zahrnují ohýbání a chůzi. RTG snímky vašeho kolene ukáží veškeré změny ve velikosti a tvaru či jakékoli neobvyklé okolnosti.

Známky toho, že možná nastal čas na náhradu kolene:

 • Bolest cítíte trvale nebo se vrací
 • Koleno vás bolí při fyzické aktivitě nebo po ní
 • Již nejste tak mobilní, jak byste si přáli
 • Léky a používání hole nestačí k úlevě od bolesti
 • Při sezení v autě nebo v kině vám koleno ztuhne
 • Při dešti vás bolí koleno
 • Bolest vás ruší ve spánku
 • Cítíte snížení pohyblivosti kolene nebo míry, do jaké jste schopni koleno ohnout
 • Koleno máte ztuhlé nebo oteklé
 • Chůze nebo chůze do schodů vám činí potíže
 • Sedání a vstávání ze židle či z vany vám činí potíže
 • Ráno cítíte ztuhlost, která obvykle trvá méně než 30 minut (nikoli ztuhlost trvající déle než 45 minut, která je znakem zánětlivého onemocnění zvaného revmatoidní artritida)
 • Cítíte, že vám koleno „vrže“
 • V minulosti jste si poranili přední křížový vaz kolene

Použitá literatura

 1. Prohlášení o souhlasu s celkovou náhradou kolena. NIH Consens State Sci Statements. 2003 Dec 8-10;20(1):1-34

 

 

Last Updated: 2012-11-08                                                    © 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0