Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Úleva od bolesti kolene: Nechirurgická léčba

non-surgical-treatment-options-banner
people exercising

K dispozici je mnoho léčebných možností ulevujících od bolesti kolene. Úspěch závisí nejen na koleni každého jedince, ale také na tom, co bolest způsobuje. Léčba artritické bolesti například často zahrnuje kombinaci přístupů. Je nutné, abyste s lékařem pohovořili o tom, který léčebný plán je pro vás nejlepší.

Léky

K léčbě artritidy a kontrole bolesti se používá mnoho léků, jak na předpis, tak volně prodejných. Běžnými léky jsou analgetika bez aspirinu, protizánětlivé léky, kortikosteroidy, modifikátory onemocnění a léky na spaní.

Nezátěžové cvičení

Pravidelné cvičení zahrnující posilování kloubů a svalů je důležité pro zlepšení síly a ohebnosti. Může omezit bolest, zlepšit pohyblivost, snížit únavu a pomoci vám, abyste vypadali a cítili se lépe. Když se provádí správně, neunaví vaše klouby ani nezhorší osteoartritidu.

Léčba teplem/chladem

Aplikace tepla nebo chladu na klouby může poskytnout krátkodobou úlevu od bolesti a ztuhlosti. Chladné zábaly pomáhají snižovat zánět a otok a mohou být užitečné při vzplanutí choroby. Teplo pomáhá uvolnění svalů a podporuje krevní oběh.

Kontrola hmotnosti

Snížení hmotnosti pomáhá uvolnit bolest snížením zátěže kloubů. Koneckonců kolena nesou plnou hmotnost vašeho těla plus všeho, co nesete.

Injekce

K dočasné úlevě od bolesti kolene se někdy používá kyselina hyaluronová, látka přirozeně vylučovaná ve zdravých kloubech. Je také možné injekčně aplikovat anestetikum s kortikosteroidním protizánětlivým lékem (obvykle kortizon), které umrtví koleno a pomůže otupit bolest.

Tělesná a pracovní terapie

Fyzioterapeut s vámi může pracovat na vytvoření cvičebního programu na míru a ukázat vám, jak používat terapeutické nahřívání a masáže. Pracovní terapeut vás může seznámit s celou řadou užitečných pomůcek, jako jsou zařízení na zvedání židle nebo záchodového sedátka.

Pomocná zařízení

Kolena můžete chránit používáním hole nebo jiné pomůcky k chůzi, čímž je nebudete nadměrně zatěžovat. Ortopedické vložky do bot jsou určené k podpoře, srovnání a zlepšení funkce chodidla. Na oplátku mohou snížit zátěž kladenou na vaše kolena.

Ortézy

Různé typy ortéz mohou pomoci snížit bolest kolene a zlepšit jeho funkčnost a mobilitu. Podpůrná ortéza podpírá celou zátěž kolene a odlehčovací podpírá hmotnost jen na jedné straně, když máte poškozenou jen jednu část kolene.

Zdržování se nevhodných činností

K činnostem, kterým byste se měli vyhýbat, patří: nadměrné chození do schodů, zátěžové sporty jako je jogging, sjezdové lyžování a zátěžový aerobik, tělesné aktivity zahrnující rychle začínající a končící pohyb, otáčení nebo zatížení dopady, nadměrné ohýbání a klekání, zvedání nebo tlačení těžkých předmětů a sezení na nízkých površích a židlích. Když není možné se těmto činnostem vyhnout, zkuste střídat doby činnosti s dobami odpočinku, aby se klouby neunavily zátěží způsobenou opakovanými úkoly.

Duševní zdraví

V lepším zvládání bolesti kolene vám může pomoci rozhovor o vašich pocitech s rodinnými příslušníky a přáteli, duševní cvičení, jako je meditace a pozitivní přístup, jakož i návštěva podpůrných skupin

Netradiční a alternativní léčba

Protože většina zdravotnických úřadů neřídí bylinkové a potravinové doplňky a účinnost této léčby není široce uznávaná přijatým vědeckým výzkumem, je velmi důležité, abyste se svým lékařem hovořili o všech doplňcích a lécích, které užíváte nebo chcete užívat.

 

Last Updated: 2012-11-06                                                            © 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0