Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Co je příčinou bolesti kolene?

causing-knee-pain-banner

Vysvětlení funkce kolene

flexing knee angles

Koleno je největším kloubem v těle. Zdravé koleno se snadno pohybuje a umožňuje vám bezbolestnou chůzi, otáčení a mnoho dalších činností. Spolupráce složité sítě kostí, chrupavek, vazů, svalů a šlach umožňuje flexibilitu kolene. 

Kolenní kloub tvoří tři kosti. Kost stehenní (femur) nasedá na vršek holenní kosti (tibia). Když ohnete nebo natáhnete koleno, kulatý konec stehenní kosti se otáčí a klouže napříč poměrně plochým povrchem holenní kosti. Třetí kost se obvykle nazývá čéška (patella) a je spojena se svaly, což umožňuje natažení kolene. Čéška poskytuje rovnováhu s snižuje zátěž těchto svalů. 

Povrch těchto kostí je ve zdravém koleni velmi hladký a pokrytý tuhou ochrannou tkání nazývanou chrupavka. 

Vazy (jiný typ tkáně) leží podél stran a zadní části kolene a drží kosti kolenního kloubu na svém místě. Tyto vazy pracují se svaly, kostmi a šlachami na ohýbání a natahování kolene. Váčky naplněné tekutinou (míšky) vystýlají oblast, kde svaly nebo šlachy kloužou přes kost. Koleno má také výstelku (synovium), která vylučuje čirou tekutinou známou jako synoviální tekutina. Tato tekutina maže kloub, čímž dále snižuje tření a usnadňuje pohyb.

Jak asi předpokládáte, existuje mnoho různých důvodů, proč můžete pociťovat bolest kolene, včetně úrazu, infekce a artritidy.

Osteoartritida (OA)

Nejběžnější příčinou bolesti kolene je osteoartritida (OA), degenerativní onemocnění kloubu způsobující rozklad chrupavky v kloubech. Když dojde k poškození nebo opotřebení chrupavkové vrstvy — která má vystýlat klouby a chránit povrch kostí — začnou se kosti třít jedna o druhou, což způsobuje bolest. Tu můžete cítit při chůzi do schodů, zahradničení nebo jen při ohýbání kolene, když si chcete sednout. Může vás také rušit při spánku.

OA může poškodit celé koleno, nebo se může objevovat jen na jedné straně kolene. Pokud cítíte bolest pouze na jedné straně kolene, může vám lékař diagnostikovat unikompartmentální OA. 

Pokud cítíte bolest pod čéškou, může vám lékař diagnostikovat patello-femorální OA. Ta není neobvyklá, studie prokázaly, že jeden z 10 pacientů ve věku nad 40 let trpí patello-femorálním onemocněním. 

Faktory vedoucí k rozvoji a progresi OA zahrnují věk, obezitu, poranění kloubů a rodinou historii artritidy (genetika). Ačkoli není možné OA vyléčit, včasná diagnóza a léčba jsou velmi důležité pro její zpomalení nebo prevenci poškození kolenních kloubů.

Revmatoidní artritida

Při revmatoidní artritidě dochází k zánětu synovie (pokryvu kloubu). Tento zánět způsobuje uvolňování chemikálií, které zahušťují synovii a poškozují chrupavku a kost postiženého kloubu. Zánět synovie způsobuje bolest a otok.

Dobrou zprávou o revmatoidní artritidě kolene je, že je možné ji léčit. V obou případech se jedná o onemocnění, které se obvykle v průběhu let zhoršuje, takže je běžné, že léčba zahrnuje více různých přístupů a v čase se mění. U některých pacientů pomáhá při zmírnění bolesti neoperativní léčba, jako je změna životního stylu, léky a pomůcky k chůzi. U jiných může k obnově normální funkce pomoci náhrada ztracené chrupavky tkáňovými štěpy. A u mnohých pacientů může být jediným dlouhodobým řešením náhrada kolene. Společně s lékařem se můžete rozhodnout, která léčba je pro vás nejlepší.