Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Příprava na chirurgický zákrok náhrady kyčle

preparing-hip-replacement-surgery-banner

Pokud se spolu se svým lékařem rozhodnete, že je pro vás vhodná celková náhrada kyčle, bude naplánováno datum vaší operace. K přípravě na operaci může být zapotřebí několika věcí. Operatér vás může například požádat, aby vám váš obvodní lékař provedl tělesné vyšetření. Tím bude zajištěna identifikace a předoperační léčba dalších potíží, kterými můžete trpět, jako je diabetes nebo vysoký krevní tlak. 

Lékař může navrhnout, že byste měli snížit tělesnou hmotnost, a může zahájit cvičební program. Pokud kouříte, určitě si o tom promluvte se svým lékařem, protože kouření může nebezpečně zvýšit operační rizika a zpomalit proces uzdravení.

Měli byste také podstoupit všechny potřebné zubní zákroky, aby nedošlo k proniknutí bakterií z vašich úst do krevního řečiště a následné infekci kloubu. Během operace kyčle budete pravděpodobně potřebovat krev a operatér může poslat objednávku do krevní banky pro případ, že by byla zapotřebí transfuze. Pokud si to přejete, nebo pokud je to podle operatéra zapotřebí, můžete předem darovat vlastní krev, čímž se sníží riziko reakce těla na krevní transfuzi.

Přibližně čtyři týdny před zákrokem

Přibližně tři týdny před zákrokem

 • Obraťte se o podporu na přátele/rodinu
  Možná budete po několik týdnů potřebovat pomoc s koupáním, používáním toalety, jídly, praním prádla, domácími pracemi, návštěvami u lékaře a cvičením. Kontaktujte rodinné příslušníky a přátele předem, abyste mohli zorganizovat vše potřebné. Pokud nemáte nikoho, kdo by vám mohl pomoci doma, zeptejte se svého lékaře na domácí pečovatele. Nadace pro artritidu má také podpůrnou síť, která může poskytnout duševní podporu. Můžete kontaktovat místní pobočku nebo se podívat na webovou stránku Nadace pro artritidu (arthritis.org), kde najdete další informace.

 • Připravte si domácnost na dobu zotavování
  • Uschovejte často používané předměty, jako jsou čisticí prostředky a konzervované jídlo, ve snadno dostupných skříních. Nepoužívejte vysoké nebo nízké police, protože byste museli stoupat na stoličku nebo klekat.
  • Připravte si a zamrazte jídla nebo se před operací zásobujte zmraženými jídly, aby byla příprava jídla později jednoduchá a vyžadovala méně energie. Měli byste si připravit jídla přibližně na týden.
  • Zkontrolujte bezpečnost svého domova, abyste se vyhnuli pádům nebo zakopnutím. Dlouhé elektrické a telefonní kabely veďte podél zdi, odstraňte koberečky a do vany umístěte protiskluzovou podložku. Bylo by vhodné připravit postel v přízemí domu, abyste nemuseli chodit po schodech. Pokud je to možné, mějte v každém pokoji vysokou židli s opěrkami pro ruce.
  • Viz Připravení domácnosti na dobu zotavování po zákroku, kde najdete další užitečné tipy.

Přibližně dva týdny před zákrokem

 • Neužívejte protizánětlivé léky 
  Váš lékař možná nebude chtít, abyste užívali aspirin ani nesteroidní protizánětlivé léky po dva týdny před zákrokem. Možná budete smět užívat léky s acetaminofenem. Určitě si o tom promluvte se svým lékařem.

 • Kupte si nebo zapůjčte zvláštní vybavení, které vám lékař doporučí. 
  To může zahrnovat zvýšené záchodové sedátko nebo jednoduchá zařízení, jako je podavač. Tyto položky najdete ve většině oddělení nemocničních potřeb ve velkých obchodech, nebo je možné je objednat poštou z obchodních domů. Nacvičujte si jejich použití doma.

Přibližně týden před zákrokem

 • Napište si všechny léky, které užíváte, a jak často je berete.
  Tento seznam si vezměte s sebou k příjmu do nemocnice.

 • Možná bude potřeba se v nemocnici předem zaregistrovat.
  Do nemocnice nebo na kliniku vás obvykle přijmou tři až devět dní před zákrokem. Podle toho, v jaké zemi žijete, mohou být zapotřebí přípravy jako například ověření pojištění, laboratorní testy, RTG a elektrokardiogram (EKG). Zeptejte se svého lékaře, co je ve vašem případě zapotřebí. Pokud v současné době užíváte nějaké léky, vezměte si s sebou seznam obsahující názvy, dávky a četnost užívání těchto léků
 • Vyřešte si finance
  Možná budete chtít vyrovnat svou šekovou knížku, zaplatit účty, zařídit péči o domácí zvířata a odhlásit doručování novin. Pokud po propuštění z nemocnice přejdete do rehabilitačního zařízení, můžete požádat místní pobočku pošty o uschování došlé pošty, dokud se nevrátíte domů.
 • Kontaktujte místní supermarkety a lékárny
  Některé supermarkety a lékárny poskytují službu doručování domů. Tak bude vaše mobilita po operaci lepší. Zavolejte do supermarketů a lékáren a zjistěte, jestli doručují zboží domů a zda za to účtují poplatek.
 • Běžte do supermarketu
  Napište si seznam položek, které budete po návratu z nemocnice potřebovat, a kupte si je, nebo v supermarketu objednejte jejich doručení domů. Pokud se po propuštění z nemocnice chystáte do rehabilitačního zařízení, musíte se domluvit s někým, kdo vás bude vozit do supermarketu nebo za vás nakupovat.

Týden operace

Zabalte si do nemocnice
Níže najdete seznam věcí, které si možná budete potřebovat vzít do nemocnice při přípravě na operaci. Doporučujeme, abyste své osobní předměty nechali u rodinných příslušníků dokud nebudete po operaci, nebo je nechali donést do přiděleného pokoje, kam se po operaci vrátíte.
 • Předměty osobní hygieny, jako jsou kartáček na zuby, zubní pasta, kartáč na vlasy, brýle/kontaktní čočky, hřeben, deodorant, holicí krém/elektrický strojek, šampón, krém, spodní prádlo a župan.
 • Pantofle nebo rovné boty s gumovou podrážkou pro chůzi na chodbách.
 • Volné oblečení na cestu domů.
 • Léky, které v současné době užíváte. Také byste měli napsat informace o vašich lécích pro nemocniční personál. Nezapomeňte napsat název, koncentraci a to, jak často lék užíváte. Informujte své lékaře a pečující personál o všech alergiích, které máte.
 • Pokud používáte pomůcku na nácvik dýchání (IBE), přineste si ji z domu, protože ji bezprostředně po operaci pravděpodobně budete potřebovat. Promluvte si o tom s lékařem.
 • Šperky, kreditní karty, klíče od auta a od domu, šekové knížky a předměty, které pro vás mají osobní hodnotu, nechte doma. Přineste si pouze peníze na noviny, časopisy apod.

Den před operací

 • Od půlnoci nic nejezte ani nepijte
  Noc před operací vám lékař pravděpodobně nedovolí nic jíst ani pít (dokonce ani vodu). Zeptejte se na to lékaře. Anesteziolog vám možná předepíše léky, které si vezmete večer před operací.