Your web browser is out of date. For the best experience on Zimmer websites please upgrade to the latest version of Internet Explorer, Chrome, or Firefox.

Zimmer, Inc.

Naše historie

Historie inovací

file

Na samém začátku se Justin O. Zimmer jednoho večera v roce 1926 vrátil domů rozzlobený. Byl zhruba pět let šéfem celonárodního prodeje společnosti ve městě Warsaw v Indianě, která vyráběla dlahy, a dvacet let dlahy společnosti prodával. Znal trh a poznal dobrý nápad, i když jeho zaměstnavatel ne.

Když společnosti navrhl, aby sortiment doplnila o hliníkové dlahy, a opětovně se otázal, zda by mohl koupit podíl ve společnosti, dala mu vdova zakladatele společnosti odpověď, kterou nezapomněl. „Mám toho dost“ řekl pan Zimmer ten večer své ženě a dceři. „Řekla mi: ‘Víte Justine, vy jste jen malá ryba!’“ Po něčem takovém bylo panu Zimmerovi jasné, že nemá jinou možnost, než založit vlastní podnik na výrobu dlah.

Opravdu jen malá ryba!

Jeho nová společnost rychle předstihla v prodeji starou firmu a hned v prvním roce získala vedoucí postavení na trhu. Dnes je společnost Zimmer špičkou v ortopedii, zaměstnává téměř 8 500 pracovníků, zásobuje 100 zemí a nabízí více než 100 000 produktů.

V těch dávných dobách v roce 1926 však „Nikdo kromě mého otce nevěřil, že by tento podnik mohl mít úspěch“, vzpomíná Zimmerova dcera. „Moje matka byla proti tomu, stejně jako prarodiče.“ Dokonce i sám Zimmer si svou sázku do jisté míry pojistil. Aby neriskoval své životní úspory, našel dva investory, Williama Felknera a Williama Rogerse, kteří byli ochotni vložit hotovost a dát mu třetinový podíl za jeho zkušenosti a znalosti tohoto oboru.

Pracovníci společnosti

O personálu společnosti Zimmer ve své autobiografii říká: „Než jsem založil společnost Zimmer Manufacturing Company, ujistil jsem se, že budu moci počítat se službami pana J. J. Ettingera jako šéfa výroby a paní Dony Belle Harmon Coxové jako sekretářky a účetní.“

Soudě podle Ettingerovy odpovědi to nebylo poprvé, kdy pan Zimmer položil tuto otázku. Jak vzpomínal na osudový rozhovor Ettinger v tiskovém interview o mnoho let později, řekl Zimmerovi: „Nejprve jsem se snažil vám to vymluvit, ale teď půjdu s vámi.“

Paní Coxová byla tehdy Zimmerovou sekretářkou. „Ptal se mne, zda bych chtěla řídit kancelář a já jsem byla ráda, že jsem dostala příležitost,“ vzpomínala v rozhovoru v roce 1987. „Tak jsem ve městě sehnala účetního, který nám založil účty. Asi první tři měsíce jsem byla v kanceláři sama.“

Začátek roku 1927

Jak vzpomíná Zimmerova dcera, bylo začátkem roku 1927 sklep Zimmerova domu ve Winona Avenue a Indiana Street – kde byla zvyklá jezdit na kolečkových bruslích – najednou plné strojů. Často sledovala, jak její otec, Ettinger a dr. C. F. Lytle (lékař a Zimmerův spolupracovník v prodeji u předcházející firmy) pracovali na vývoji nové řady hliníkových dlah a jiných ortopedických pomůcek. Do května byly připraveny vzorky pro setkání Americké lékařské asociace v roce 1927 ve Washingtonu a brzy nato byl pro devět prodejců k dispozici katalog 50 hliníkových dlah.

Provoz v suterénu však byl jen dočasný. Zimmer si pronajal prostor v budově na ulici North Detroit Street a brzy tam byla nová společnost na výrobu dlah v plném provozu. První výrobní zařízení, vzpomínal Ettinger později, představoval jen vysekávací lis, zařízení ke tvarování plechů, svářecí aparát a různé drobné nástroje, jako kladiva a nůžky. Zisk v prvních pěti letech byl použit na nové zařízení a vybudování podniku.

Zimmerův úsudek byl správný

Popularita nové řady rychle potvrdila správnost Zimmerova úsudku. Nová společnost dosáhla za prvních sedm měsíců provozu prodeje ve výši 160 000 dolarů – ohromující číslo, které překročilo prodej starší firmy v předcházejícím roce.

Základním problémem nové společnosti nebyl prodej, nýbrž výroba dostatečného množství zboží pro uspokojení zákazníků. Když Zimmer začínal, místní „odborníci“ předvídali, že poptávka po dlahách nemůže uživit dvě společnosti a že jedna nebo obě musí zkrachovat. „Jak se mýlili!“, prohlásil Ettinger.

Rozvoj ortopedického oboru vyvedl novou firmu z deprese na začátku 30. let bez propouštění a s pouhými dvěma týdny zkrácené pracovní doby. Jak si Ettinger později vzpomínal, závod pracoval v době státního svátku v roce 1933 přesčas a vyráběl velkou dodávku pro několik nemocnic ve městě New Yorku.

Historické milníky: 1800's

file
 • 1829 – H. S. Levert začíná s prvními studiemi zjištění vhodnosti materiálů pro implantáty a na psech zkouší stříbro, zlato, olovo a platinu.
 • 1870 – Britský chirurg Joseph Lister zavádí aseptické chirurgické techniky, které omezily infekce a otevřely dveře všem moderním chirurgickým postupům.
 • 1883 – Chirurg W. A. Lane vyvíjí soustavu šroubů a destiček z uhlíkaté oceli k interní fixaci.
 • 1884 – 31. srpna se Miltonovi a Nancy Zimmerovým na rodinné farmě jižně od města Warsaw v Indianě narodil Justin O. Zimmer.
 • 1886 – Německý lékař H. Hansmann je prvním chirurgem, který použil kovové destičky k interní fixaci.
 • 1890 – Chirurgové na 19. kongresu Německé chirurgické společnosti nastínili obecnou koncepci totální náhrady kloubu, o niž se současná praxe opírá do dneška.
 • 1895 – Německý vědec Wilhelm Roentgen objevil rentgenové záření, které se stalo rozhodujícím diagnostickým nástrojem v ortopedii.
 • 1905 – J. O. Zimmer dokončil školu, stal se telegrafním operátorem u společnosti Western Union a tentýž den se stal i prodejcem dlah u firmy ve městě Warsaw v Indianě. V dalších dvou desetiletích se Zimmer ukázal jako velmi úspěšný prodejce a stal se ve společnosti ředitelem prodeje pro celý stát.
 • 1907 – Známý švýcarský ortoped Fritz Steinman zavádí speciální „hřebík“, kolem něhož je možno umístit externí fixační pomůcky a jejich prostřednictvím aplikovat tah.

Historické milníky: 1920 - 1930

file
 • 1926 – Nerezová ocel, vyvinutá před 14 lety, se jako materiál odolávající korozi zavádí pro ortopedické implantační pomůcky.
 • 1927 – p. Zimmer a jeho spolupracovník a prodejce J. J. Ettinger se rozhodli, že opustí své zaměstnání a založí společnost Zimmer Manufacturing Company. Pronajímají si budovu ve městě Warsaw v Indianě.
 • 1927 – S konstrukčními zdokonaleními dr. C. F. Lytlea a inovovanou technikou svařování hliníku svého bratrance Raymonda Zimmera uvedl J. O. Zimmer na konferenci Americké lékařské společnosti v květnu ve Washingtonu první řadu 50 hliníkových dlah. Jeho dlahy se okamžitě staly špičkou v oboru.
 • 1928 – Sir Thomas Fleming zavádí účinné antibiotikum, penicilin.
 • 1928 – Společnost Zimmer představuje lůžko k ošetřování zlomenin, které využívá důmyslný systém textilních pásů k podpoře pacienta při spuštění matrace k výměně ložního prádla atd.
 • 1928 – Společnost Zimmer dosahuje v prvním roce objem prodeje 160 000 dolarů.
 • 1929 – Zimmer vstupuje na mezinárodní trh, když si jeden skotský chirurg objednává dlahy za 1 200 dolarů.

Historické milníky: 1930 - 1940

file
 • 1930 – Přes hospodářskou krizi dosahuje roční objem prodeje společnosti Zimmer 200 000 dolarů. V době velké deprese prodej společnosti trvale roste a společnost nepropouští.
 • 1930 – Německý chirurg dr. Lorenz Bohler popularizuje prostředky k interní fixaci kostí, jako je Steinmanův kolík a Kirschnerův hřebík.
 • 1931 – Společnost Zimmer rozšiřuje produktovou řadu Steinmanových kolíků, která spolu s Kirschnerovými hřebíky, Bohler-Braunovými dlahami a jinými Bohlerovými produkty představuje hlavní pilíř pro oblast trakce a externí fixace.
 • 1931 – Bostonský chirurg Marius Smith-Peterson vyvíjí také kovovou jamku k použití při částečné náhradě kyčelního kloubu.
 • 1932 – Zavádějí se sulfonamidy, které představují další klíčovou zbraň medicíny proti infekcím.
 • 1933 – V Chicagu vzniká Americká akademie ortopedických chirurgů (The American Academy of Orthopaedic Surgeons).
 • 1933 – Společnost Zimmer zakládá oddělení výztuh.
 • 1936 – dr. C. S. Venable a W. G. Stuck zavádějí do ortopedické chirurgie kobaltovou slitinu. Ta se stane na mnoho let jednou z nejpopulárnějších slitin v ortopedii.
 • 1938 – Britští chirurgové provedli první totální náhradu kyčelního kloubu.
 • Konec 30. let – Společnost Zimmer představuje lékařskou pilu na kosti dr. Vernona Lucka s motorem a lankem, která se dá sterilizovat.
 • Konec 30. let – Společnost Zimmer reaguje na epidemii obrny výrobou výztuh uzpůsobených pacientovy na míru.
 • 1939 – 45 – 2. světová válka vede k vývoji řady nových materiálů a chirurgických postupů, které jsou později zaváděny do použití v ortopedii.

Historické milníky: 1940 - 1950

 • 1940 – V návaznosti na Smith-Petersenovu práci v oblasti náhrad kyčelního kloubu vyvinulo několik chirurgů femorální formu pro náhrady kolene.
 • 1942 – Roční objem prodeje společnosti Zimmer dosahuje 1 milion dolarů.
 • 1943 – Dr. P. H. Harmon experimentuje s akrylátovými jamkami pro artroplastiku.
 • 1946 – Bratří Judetové představují akrylátovou protézu kyčelního kloubu, která se rychle ukazuje jako příliš slabá. Úsilí výzkumu se pro budoucí protézy zaměřuje na kovové slitiny.

Historické milníky: 1950 - 1960

file
 • 1950 – Společnost Zimmer uvádí na trh své první protézy kyčelního kloubu, které byly vyvinuty ve spolupráci s dr. Palmerem Eicherem.
 • 50. léta – Dr. Paul Harrington zahajuje výzkum v oblasti léčby skoliózy.
 • 50. léta – S pokračováním výzkumu maximální biologické kompatibility jsou pro implantáty vyvinuty první slitiny na bázi titanu.
 • 1951 – Roční objem prodeje společnosti Zimmer dosahuje 2 milionů dolarů. Zakladatel J. O. Zimmer umírá na dovolené na Floridě.
 • 1951 – Několik chirurgů začíná s pravidelnou implantací kyčelních kloubů z nerezové oceli.
 • 1952 – Společnost Zimmer předvádí na ročním zasedání AMA velmi úspěšné neortopedické zařízení, Brownův Electro–Dermatome™, ke zhotovení velmi tenkých plátků kůže (kožních štěpů).
 • 1958 – Společnost Zimmer zavádí k léčbě skoliózy spinální instrumentaci Harrington®.
 • 1959 – Britský ortopedický chirurg sir John Charnley zahajuje rozsáhlý výzkum a inovace v oblasti totálních náhrad kyčelního kloubu vyznačujících se nízkým třením, nejprve s použitím jamek z polytetrafuoretylénu (PTFE), později zavádí použití kostního cementu jako výplně.
 • 1959 – Začaly práce, které vedly ke vzniku zařízení pro odsávání tekutin z rány Snyder Hemovac™, předchůdci špičkové řady těchto odsávacích zařízení s uzavřeným okruhem Zimmer. Toto zařízení vyvinuté chirurgem Robertem T. McElvenneyem a Halem Snyderem vyráběla společnost Snyder Labs a na trh je jako první dodávala společnost Zimmer v roce 1960.

Historické milníky: 1960 - 1970

 • 1960 – Roční objem prodeje společnosti Zimmer dosahuje 4 milionů dolarů.
 • Začátek 60. let – Kultivují materiály z kostních cementů k použití pro dlouhodobou fixaci.
 • 1967 – Společnost Zimmer se stává mezinárodní společností a formálně zřizuje exportní oddělení.
 • 1968 – Ve městě Warsaw v Indianě je zakoupen pozemek pro velké rozšíření závodu.
 • 1968 – Vyvinuta první nezávěsná jednotka k totální náhradě kolenního kloubu.
 • 1969 – Společnost Zimmer získává společnost Little Manufacturing Company, prodejce měkkých produktů v Severní Karolíně. Tato akvizice vedla k rozšíření divize měkkých produktů pro péči o pacienty.

Historické milníky: 1970 - 1980

file
 • 1970 – Roční objem prodeje společnosti Zimmer dosahuje 27,2 mil. dolarů. Celkový počet zaměstnanců je 522.
 • 70. léta – Začínají experimenty s použitím porézních materiálů k podpoře růstu kostí kolem implantátů.
 • 1971 – Společnost Zimmer uvádí na trh svou první totální náhradu kyčelního kloubu z kombinace kovu a plastu typu Charnley.
 • 1972 – Společnost Zimmer se stává přidruženou společností firmy Bristol–Myers se sídlem v New Yorku.
 • 1972 – Zimmer je první společností, která s úspěchem používá polyetylén na funkční ortopedický produkt, když na výroční konferenci AAOS ve Washingtonu představuje kyčelní jamky z tohoto materiálu.
 • 1973 – Společnost Zimmer uvádí na trh svou první totální náhradu kolenního kloubu z kombinace kovu a plastu.
 • 1977 – Koupě společnosti Nemoto Shokai, japonského marketingového koncernu, pomáhá vytvořit současnou firmu Zimmer–Japan.
 • 1977 – Společnost Zimmer se stává výhradním distributorem velmi úspěšných zařízení k odsávání tekutin z ran společnosti Snyder Lab a poté tuto společnost získává. Snyder Labs se později stala součástí divize pro péči o pacienty společnosti Zimmer.
 • 1979 – Nástup systému CAD/CAM umožňuje rychlý rozvoj a vývoj produktů a dodává společnosti Zimmer plně integrovaný počítačový systém k dosažení maximální efektivity a kvality výroby odpovídající současným standardům.

Historické milníky: 1980 - 1990

file
 • 80. léta – Pokračuje zdokonalování materiálů a chirurgických technik. Jsou rozvíjeny nové oblasti jako je artroskopické zákroky a elektrická stimulace růstu kostí.
 • 1983 – Společnost Zimmer sponzoruje první televizní přenos artroskopického zákroku. Satelit přenáší živě artroskopický zákrok z Chicaga do 27 měst. Tuto formu výuky využilo více než 1 000 chirurgů.
 • 1983 – Mateřská společnost Bristol–Myers spolu s Nadací pro ortopedický výzkum a vzdělávání (Orthopaedic Research and Education Foundation) zřizuje grantový program ortopedického výzkumu dotovaný více než 1 milionem dolarů v průběhu čtyř let.
 • 1984 – Chirurg ze státu Massachusetts dr. William H. Harris a technici z institutu MIT implantují speciálně přístrojově vybavenou náhradu kyčelního kloubu, která je způsobilá měřit aktuální hodnoty tlaku v kyčelním kloubu při funkci.
 • 1984 – Začíná se zavádět totální systém, úspěšný modulární systém náhrady kyčelního kloubu. Ve stejném roce společnost Zimmer zavádí i komplexní systém kolenního kloubu Miller/Galante, modulární systém náhrady artritického kolena. Tyto nové implantační systémy byly podpořeny rozsáhlými programy a semináři k medicinské výuce.
 • 1987 – Společnost Zimmer slaví 60. výročí svého založení.
 • 1987 – Objem prodeje společnosti Zimmer dosahuje 500 milionů dolarů; její katalog obsahuje více než 7 000 produktů a váží téměř 5 kg.

Historické milníky: 1990 - 2000

file
 •  Dokončena výstavba nového sídla společnosti ve městě Warsaw v Indianě.
 • 1993 – Společnost Zimmer otevírá výrobní závod ve městě Ponce v Portoriku.
 • 1994 – Společnost Zimmer zavádí kostní matrici Collagraft® Bone Graft.
 • 1995 – Společnost Zimmer zavádí komplexní řešení kolene NexGen®, kompletní a totálně integrovaný systém s rozsáhlými konfiguracemi komponent a několika povrchovými úpravami, femorální a tibiální augmentací a inovativním přesným přístrojovým vybavením.
 • 1995 – Společnost Zimmer realizuje instrumentaci MICRO–MILL® která poskytuje jednoduchou, přesnou a reprodukovatelnou techniku využívající možnosti ostří pilky Milling a 5-in-1.
 • 1997 – Do společnosti Zimmer vstupuje prezident Ray Elliott.
 • 1998 – Společnost Zimmer oznamuje dohodu se společností Integrated Surgical Systems, která řadí kyčelní produkty Zimmer mezi ty, které mohou být využívány systémem chirurgické pomoci ROBODOC™ Surgical Assistant System*, což je robotický frézovací systém používaný v chirurgických náhradách kloubů.
 • 1998 – Společnost Zimmer oznamuje dohodu o uvedení inovativní síťované směsi polyetylénu na trh; síťovaný polyetylén je určen ke zvýšení odolnosti implantovaných komponent proti oděru.
 • 1998 – Společnost Zimmer prezentovala příklady produktů a služeb k náhradě kloubů a byla oceněna vyznamenáním za vynikající výsledky. Toto ocenění potvrdilo sílu značky Zimmer na trhu v oblasti ortopedie.
 • 1999 – Společnost Zimmer sponzoruje první živé internetové vysílání chirurgie náhrady kolena.
 • 1999 – Společnost Zimmer je podle nezávislého přehledu ortopedických chirurgů oceněna za „vynikající službu v ortopedické chirurgii“ („Excellent Service to the Orthopaedic Surgeon“). Umístila se na prvním místě v 11 ze 17 klasifikovaných kategorií služeb.
 • 1999 – Společnost Zimmer podepisuje dohodu se společností Integrated Surgical Systems, která řadí kolenní produkty Zimmer mezi ty, které mohou být využívány systémem chirurgické pomoci ROBODOC™.
 • *Ochranná známka společnosti Integrated Surgical Systems, Inc.

Historické milníky: Od roku 2000 do dneška

 • 2000 – Společnost Zimmer zakládá strategické společenství se společností Implex Corporation ke komercializaci biomateriálu Hedrocel®, struktury Trabecular Metal™, která může umožnit vrůstání kosti na implantáty. Fyzikální vlastnosti tohoto materiálu mohou umožnit jeho využití v širokém spektru aplikací implantátů.
 • 2000 – Společnost Bristol-Myers Squibb oznamuje plán na oddělení společnosti Zimmer.
 • 2001 – Společnost Zimmer přestává být součástí skupiny Bristol-Myers Squibb a 7. srpna začíná být obchodována na burze v New Yorku pod symbolem „ZMH“.
 • 2001 – Provedeno první minimálně invazivní řešení (Zimmer® Minimally Invasive Solutions™ (MIS) 2–Incision™) náhrady kyčelního kloubu s použitím dvou řezů o délce 3,8 cm místo tradičního řezu o délce 25 cm.
 • 2003 – Společnost Zimmer získává společnost Centerpulse AG, švýcarského výrobce ortopedických produktů a vedoucí evropskou společnost v oblasti rekonstrukcí. S touto akvizicí rozšířila společnost Zimmer svou nabídku produktů do rychle rostoucích trhů spinálních implantátů a dentálních rekonstrukcí.
 • 2003 – Společnost Zimmer oznamuje záměr získat společnost Implex Corporation, soukromou společnost z New Jersey, jejíž inovativní biomateriál Hedrocel uváděl společnost Zimmer na trh jako technologii Trabecular Metal.
 • 2003 – Společnost Zimmer otevírá školicí středisko (The Zimmer Institute) pro zvyšování kvalifikace chirurgů v oboru minimálně invazivních řešení, postupů a technologií Zimmer. Poté jsou doplněna satelitní zařízení na celém světě.
 • 2004 – Společnost Zimmer dokončuje akvizici společnosti Implex Corp. a formuje divizi pro technologii Trabecular Metal.
 • 2004 – Společnost Zimmer zavádí minimálně invazivní řešení (MIS) Quad–Sparing™ pro totální náhradu kolenního kloubu, která chirurgům umožní provést tuto náhradu bez řezání svalů nebo šlach.
 • 2005 – Společnost Zimmer zavádí technologii elektromagnetické počítačové navigace pro MIS náhradu kolene a usnadňuje tím její použití díky eliminaci problémů s viditelností, které se vyskytují u stávajících optických navigačních postupů.
 • 2005 – Společnost Zimmer získává od společnosti Revivicor, Inc. celosvětová výhradní práva k distribuci geneticky upravených xenogenních tkání pro regenerativní léčbu. Společnost Zimmer zpočátku plánuje vývoj technologií pro ortopedické aplikace, jako jsou reparace a náhrady poškozených šlach, vazů, menisků, chrupavek, kostí a spinálních tkání.
 • 2005 – Společnost Zimmer nabízí prostřednictvím svého partnerství se společností Medtronic, Inc. přenosný elektromagnetický navigační systém iNav™*, což je velmi kvalitní a levný přenosný počítačový systém pro chirurgickou náhradu kolene. *Ochranná známka společnosti Medtronic, Inc.
 • 2006 – Společnost Zimmer uvádí na trh kolenní implantát Gender Solutions®, první produkt tohoto typu určený specificky pro charakteristické potřeby pacientek.
 • 2006 – Úřad pro potraviny a léčiva schvaluje aplikaci produktu Neocartilag, graftu z živé tkáně vyráběného společností ISTO Technologies pomocí tkáňového inženýrství, jako hodnoceného nového léčiva (IND). Schválení IND umožní těmto společnostem pokračovat v klinických zkouškách nové regenerativní léčby chrupavek.
 • 2006 – Společnost Zimmer získává práva k duševnímu vlastnictví zařízení na resekci kostí Zimmer® BRIGIT™. Systém BRIGIT je hlasem aktivované elektromechanické telemanipulační rameno, které se v chirurgii používá k prostorovému polohování a orientaci vedení nebo nástroje.
 • 2007 – Společnost Zimmer získává společnost Endius, Inc. se sídlem v Plainville, Massachusetts, průkopníka vývoje produktů pro minimálně invazivní chirurgii páteře, implantáty a techniky léčby chorob páteře.
 • 2007 – Prezidentem a výkonným ředitelem společnosti Zimmer Holdings, Inc. je jmenován David C. Dvorak. Nastoupil do společnosti v roce 2001, před tím působil jako prezident společnosti Global Businesses.
 • 2007 – Společnost Zimmer získává společnost ORTHOSoft, Inc. se sídlem v Montrealu, předního výrobce měkkých medicinských produktů, přístrojů a počítačových systémů určených k pomoci ortopedickým chirurgům při zvyšování přesnosti u chirurgických řešení implantací kyčelních a kolenních kloubů a páteře.
 • 2007 – Společnost Zimmer získává předběžné schválení (Premarket Approval, PMA) k prodeji mobilního kolenního kloubu Zimmer NexGen® LPS – Flex Mobile Knee a stává se tak jednou z pouhých dvou společností, které mohou v USA nabízet mobilní náhradu kolene.
 • 2008 – Společnost Zimmer získává společnost Abbott Spine. Společnost Abbott Spine založená v roce 1996 v Austinu v Texasu, s mezinárodním provozem v Bordeaux ve Francii, vyvinula inovativní technologie a techniky k léčbě chorob páteře.